You are currently viewing DUMINICA ORTODOXIEI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

DUMINICA ORTODOXIEI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

         

     

   În ziua de 8 martie 2020, în Duminica Ortodoxiei, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște.
   La slujbă, pe lângă numeroșii credincioși, au participat și elevii Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște, însoțiți de profesori lor, care au fost împărtășiți de Înaltpreasfinția Sa.
   Mitropolitul Nifon a vorbit despre rolul Sfintelor Icoane în Ortodoxie, al căror cult se fundamentează pe Întruparea Fiului lui Dumnezeu. Ele reprezintă sinteza teologiei răsăritene, care prin frumusețea și alcătuirea lor, ne împărtășesc prezența nevăzută a lui Dumnezeu, a Maicii Domnului și a sfinților Săi. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre semnificația Duminicii Ortodoxiei care celebrează victoria cinstirii Sfintelor Icoane în spațiul creștin, precum și pomenirea acelora care s-au jertfit întru apărarea credinței noastre strămoșești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI