You are currently viewing DUMINICA SFÂNTULUI APOSTOL TOMA, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

DUMINICA SFÂNTULUI APOSTOL TOMA, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

            

 

   Dumincă, 19 aprilie 2015, sărbătoare dedicată Sf. Ap. Toma, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, împreună cu preoţi şi diaconi, cu participarea a numeroşi credincioşi, a săvârşit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgovişte.
   Cu acest prilej a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Ştefan Adrian Nichifor, pe seama Parohiei Slobozia Cocoşi, Protoieria Titu, şi, întru diacon, pe tânărul Ionuţ Sorin Ciubuc, pe seama Parohiei Ulieşti, Protoieria Găești, ambii absolvenţi ai Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   În cuvântul Său, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat faptul că Sf. Ap. Toma, prin atitudinea sa cutezătoare, adevereşte Învierea Domnului, deoarece arătându-i urmele patimilor şi răstignirii pe trupul Său înviat, Mântuitorul Hristos spulberă orice îndoială şi necredinţă, căci cu acelaşi trup a murit şi a înviat şi intrând în slava Tatălui.
   Sf. Ap. Toma este, astfel, model al credinţei luminate de raţiune, care arată faptul că Biserica consideră raţiunea şi roadele ei, cunoaşterea şi ştiinţa, ca mijloace adecvate de a-L cunoaşte pe Dumnezeu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI