You are currently viewing DUMINICĂ VA FI  RESFINȚITĂ BISERICA MÂNĂSTIRII VIFORÂTA

DUMINICĂ VA FI RESFINȚITĂ BISERICA MÂNĂSTIRII VIFORÂTA

Duminică, 30 octombrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși slujba de resfințire a bisericii Mânăstirii Viforâta, ctitorie voievodală din anul 1530, în prezența unor oficialități naționale, județene și locale, cu participarea unui mare număr de credincioși.

Resfințirea bisericii mânăstirii, cu hramurile Nașterea Maicii Domnului și Sf. Mare Mucenic Gheorghe, are loc după ce, în perioada anilor 2015-2022, la inițiativa și sub îndrumarea Înaltpreasfinţiei Sale, s-au întreprins importante lucrări de consolidare și restaurare a întregului ansamblu arhitectonic, a bisericii și a chiliilor, modernizarea trapezei, a bucătăriei și a salonului brâncovenesc (stăreția), sistematizarea și amenajarea curții interioare, precum și modernizarea muzeului mânăstirii.

Invităm credincioşii să participe la acest important eveniment duhovnicesc al Eparhiei noastre, începând cu ora 7.00 și menționăm că toți, bărbați și femei, se vor putea închina în sfântul altar.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI