You are currently viewing ”EDUCAȚIE ȘI CREDINȚĂ, ÎMPREUNĂ PE DRUMUL VIEȚII TINERILOR!” – ACTIVITATE MISIONAR-EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA SF. VOIEVOD NEAGOE BASARAB DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

”EDUCAȚIE ȘI CREDINȚĂ, ÎMPREUNĂ PE DRUMUL VIEȚII TINERILOR!” – ACTIVITATE MISIONAR-EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIA SF. VOIEVOD NEAGOE BASARAB DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

          

      Cu prilejul Zilei Mondiale a educației și a profesorilor, la Parohia ”Sf. Voievod Neagoe Basarab” din Târgoviște, luni, 5 octombrie 2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, cu implicarea Pr. Dragoș Bădescu și a Pr. Dumitru Chivulescu, de la Parohia Viișoara, s-a desfășurat o activitate misionar-educațională, intitulată ”Educație și credință, împreună pe drumul vieții tinerilor!”. În cadrul acesteia, doamna Violeta Constantin, psihoterapeut, și domnul Florentin Gheorghe, profesor de Limba și literatura română, au aprofundat trăsăturile educației on line, ale provocărilor din timpul pandemiei, precum și fenomenul bullying-ului școlar.

      După aceste prelegeri, a avut loc un dialog viu, dinamic și interesant cu tinerii participanți, membri ai parohiilor ”Sf. Neagoe Basarab” și Viișoara.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI