You are currently viewing EVENIMENT ŞTIINŢIFIC LA FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXĂ ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI A UNIVERSITĂŢII VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE

EVENIMENT ŞTIINŢIFIC LA FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXĂ ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI A UNIVERSITĂŢII VALAHIA DIN TÂRGOVIŞTE

       

   Marţi, 12 iulie şi miercuri, 13 iulie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a prezidat comisiile de concurs pentru ocuparea posturilor de profesor universitar pentru părintele conf. univ. dr. Marian VÎLCIU, decanul facultăţii, şi a celui de conferenţiar universitar pentru domnul Lect. univ. dr. Ion CROITORU, ambii din cadrul Facultăţii de Teologie Orodoxă şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   Comisiile au fost constituite astfel: Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim al Strehaiei şi Severinului, Pc. Pr. prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu (Bucureşti), Pc. Pr. prof. univ. dr. Emanoil Băbuş (Bucureşti) și Pc. Pr. prof. univ. dr. Nicu Dumitraşcu (Oradea), pentru titlul de conferenţiar, şi: Pc. Pr. prof. univ. dr. Viorel Sava (Iaşi), Pc. Pr. prof. univ. dr. Ion Teşu (Iaşi), Pc. Pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu (Cluj) şi Pc. Pr. prof. univ. dr. Nicuşor Tucă (Constanţa), pentru titlul de profesor.
   Precizăm că Pr. prof. univ. dr. Marian VÎLCIU, decanul facultăţii, este doctor în teologie al Facultăţii Justinian Patriarhul din cadrul Universităţii din Bucureşti şi predă cursurile de Teologie Liturgică şi Teologie Pastorală, iar, Domnul Conf. univ. dr. Ion CROITORU este doctor în teologie al Universităţii Kapodistriene din Atena, Grecia, şi predă cursuri de Patrologie şi literatură patristică, limba greacă şi Istoria Bizanţului.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI