You are currently viewing EXAMEN DE ADMITERE LA FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXĂ ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI DIN TÂRGOVIŞTE

EXAMEN DE ADMITERE LA FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXĂ ŞI ŞTIINŢELE EDUCAŢIEI DIN TÂRGOVIŞTE

     

   La Facultatea de Teologie Ortodoxă şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii „Valahia” din Târgovişte a avut loc, vineri, 29 iulie 2016, examenul de admitere pentru studii de licenţă. Comisia de examen a fost prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, iar examenul, la care s-au prezentat 39 de candidaţi, a constat dintr-o probă scrisă, la disciplina Teologie Dogmatică, după o tematică dată (examen scris), cu pondere 50% la media finală, la care s-a adăugat şi media de bacalaureat, cu pondere 50%. Examenul a fost precedat de o probă eliminatorie ce a presupus evaluarea psihologică şi verificarea aptitudinilor muzicale. 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI