You are currently viewing EXAMEN DE ADMITERE LA SEMINARUL TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

EXAMEN DE ADMITERE LA SEMINARUL TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

    

  

   Vineri, 26 mai 2017, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, a avut loc examenul de admitere pentru anul școlar 2017-2018. Examenul a constat din evaluarea candidaților la probele de dicție și muzică, alături de proba scrisă la disciplina Religie.
   Înființat în anul 1992, Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște este o instituţie teologico-educaţională ce sprijină activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre, elevi ai acestei şcoli obţinând premii la numeroase Olimpiade și Concursuri școlare, de-a lungul timpului.
   În prezent, școala are, în total, 315 elevi, la gimnaziu, filologie și profilul teologic.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI