You are currently viewing EXAMEN DE ATESTAT LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX DIN TÂRGOVIȘTE

EXAMEN DE ATESTAT LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX DIN TÂRGOVIȘTE

 

La Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște s-a desfășurat, marți, 24 mai 2022, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, examenul de atestare a cunoştinţelor profesionale pentru absolvenții clasei a XII-a, specializarea teologie pastorală, la finalizarea ciclului liceal de 4 ani.

Elevii au fost evaluați la disciplinele: Tipic și Liturgică, Muzică bisericească, Catehetică şi Omiletică, iar, apoi au susținut câte o lucrare de atestat la o disciplină teologică, întocmită sub coordonarea științifică a unuia dintre profesorii școlii.

Precizăm că Seminarul Teologic Ortodox din Târgoviște are în prezent 340 de elevi, la gimnaziu, filologie și profilul teologic.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI