You are currently viewing EXAMEN DE ATESTAT LA SEMINARUL TEOLOGIC „SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIŞTE

EXAMEN DE ATESTAT LA SEMINARUL TEOLOGIC „SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIŞTE

 

    

 

   Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, luni, 29 mai 2017, la Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgovişte, s-a desfășurat Examenul de atestare a cunoştinţelor profesionale pentru elevii clasei a XII-a, specializarea teologie pastorală, după încheierea ciclului liceal de 4 ani.
   Examenul a presupus susținerea de către fiecare elev a câte unei lucrări de atestat, întocmită sub coordonarea unui profesor, urmând ca proba orală, constând în evaluarea la disciplinele Liturgică, Muzică, Catehetică şi Omiletică, să aibă loc marți 30 mai 2017.
   Reamintim că Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” este o instituţie teologico-educaţională, în prezent, școala având 315 elevi, la gimnaziu, filologie și profilul teologic.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI