You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

   Sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, luni, 24 septembrie 2018, s-a desfășurat, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, Examenul de capacitate preoțească, la care s-au prezentat licenţiaţi şi masteranzi ai Facultății de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universității Valahia din Târgoviște.
   În cadrul examenului, au fost evaluate, în scris, cunoștințele de dogmatică ortodoxă, misiune și probleme de morală, şi oral, cele de tipic și liturgică, muzică, omiletică, catehetică, precum şi drept și administrație bisericească, după cum prevăd hotărârările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
   Din comisie au făcut parte profesori de la Facultatea de Teologie a Universității Valahia din Târgoviște și părinți consilieri de resort ai Centrului Eparhial.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE