You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI, SESIUNEA DE PRIMĂVARĂ 2019

EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI, SESIUNEA DE PRIMĂVARĂ 2019

    

   Sub președinția Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, luni, 4 martie 2019, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, a avut loc examenul de capacitate preoţească, sesiunea de primăvară. La acesta, au participat absolvenţi ai cursurilor de licenţă şi masterat ai Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   Participanții au fost evaluați, în scris, în ceea ce privește cunoștințele de dogmatică, misiologie, studii biblice şi morală creştină, și oral, la tipic bisericesc, liturgică, muzică bisericească, catehetică, omiletică, drept şi administraţie bisericească, conform prevederilor statutare, în vigoare, ale Bisericii noastre. Examenul a fost precedat, vineri, 1 martie 2019, de evaluarea psihologică a candidaților.

   Comisia de examen, prezidată de către Mitropolitul Nifon, a cuprins pe Părintele Vicar Eparhial, Decanul și Prodecanul Facultății de Teologie din Târgoviște și părinți consilieri de la Centrul Eparhial.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI