You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

 

 

     

       Sub conducerea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, luni, 3 august 2015, la sala de festivităţi a Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște, s-a desfășurat examenul de capacitate preoțească din Arhiepiscopia Târgoviştei, la care au participat 20 de absolvenți ai cursurilor de licență și masterat ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, din anul 2015 sau anii trecuţi.
      Din comisie au făcut parte profesori de la Facultatea de Teologie și Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, examenul constând din evaluarea scrisă a cunoștințelor de dogmatică, misiologie, studii biblice și morală creștină, iar, la oral, a cunoștințelor de tipic și liturgică, muzică bisericească, catehetică, omiletică, drept și administrație bisericească, conform procedurii regulamentare în Biserica noastră.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI