You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ ÎN EPARHIA TÂRGOVIȘTEI – SESIUNEA DE PRIMĂVARĂ-

EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ ÎN EPARHIA TÂRGOVIȘTEI – SESIUNEA DE PRIMĂVARĂ-

  

   Sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, marți, 20 februarie 2018, a avut loc, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, Examenul de capacitate preoțească, la care s-au înscris licenţiaţi şi masteranzi ai Facultății de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universității Valahia din Târgoviște, care au trecut mai întâi proba examenului pshihologic. Din comisie au făcut parte: Pr. prof. univ. dr. Marian VÎLCIU, Decanul Facultății, Pc. Pr. dr. Ionuț GHIBANU, Vicar Eparhial, Pr. Prof. univ. dr. Ștefan FLOREA, Prodecanul Facultății, Domnul Asist. univ. dr. Mihail VLĂDĂREANU, Pr. dr. Marian PUIESCU, Consilier Eparhial, și Pr. Alin ȘTEFAN, Secretar Eparhial.

   Examenul a însemnat evaluarea, în scris, a cunoștințelor de dogmatică, misiune și morală, și, oral, a cunoștințelor de tipic, liturgică, muzică, omiletică, catehetică, drept și administrație bisericească, conform cu hotărârile în vigoare ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI