You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ, ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ, ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

     

 

   Sub președinția Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, marți, 19 septembrie 2017, s-a desfăşurat, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, examenul de capacitate preoţească, sesiunea de toamnă, la care au participat absolvenţi ai cursurilor de licenţă şi masterat ai Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   În cadrul examenului, au fost evaluate, în scris, cunoştinţele de dogmatică, misiologie, studii biblice şi morală creştină ale candidaților, după ce, în ziua precedentă a avut loc examenul psihologic. Au fost evaluate, apoi, oral, cunoştinţele de tipic şi liturgică, muzică bisericească, catehetică, omiletică, drept şi administraţie bisericească, așa cum prevăd normele statutare, în vigoare, ale Bisericii noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI