You are currently viewing EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ

EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ

 

   

   Marţi, 2 august 2016, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, a avut loc, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, Examenul de capacitate preoțească, la care s-au prezentat 21 de licenţiaţi şi masteranzi ai Facultății de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universității Valahia din Târgoviște.

   Examenul a constat din evaluarea, în scris, a cunoștințelor de dogmatică ortodoxă, misiune și probleme de morală, şi din evaluarea orală a cunoștințelor de tipic și liturgică, muzică, omiletică, catehetică, precum şi cele de drept și administrație bisericească, în conformitate cu hotărârările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

 

 BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI