You are currently viewing FINALA CUPEI DHS LA TÂRGOVIȘTE

FINALA CUPEI DHS LA TÂRGOVIȘTE

          

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, sâmbătă, 23 iulie 2016, în Piața Tricolorului din Municipiul Târgoviște, a avut loc deschiderea finalei Cupei DHS, etapa naţională a Concursului de îndemânare pe bicicletă şi educaţie rutieră, pentru elevii claselor V-VIII. Evenimentul, la care au participat concurenți din 25 de județe, a fost organizat de către Ministerul Educației Naționale în colaborare cu mai multe instituții, printre care și Arhiepiscopia Târgoviștei, care a contribuit la premierea finaliștilor.

   Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a transmis un mesaj participanților, ce a fost prezentat de către Pc. Pr. Cons. Daniel Bălăjel, mesaj în care a fost apreciat acest demers care oferă tinerei generaţii, în mod înţelept, posibilitatea de a deveni la maturitate, membri responsabili şi implicaţi în mod dinamic, în viaţa noastră socială. În același timp, Înaltul Ierarh a subliniat faptul că Biserica noastră strămoşească participă la efortul de îndrumare şi educaţie al tinerei generaţii, prin intermediul valorilor evanghelice şi al aprofundării tezaurului nostru istoric, prin organizarea a numeroase evenimente, programe şi proiecte, precum şi prin lucrarea cotidiană a preoţilor şi a profesorilor de religie.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI