You are currently viewing FINALIZAREA PROIECTELOR DERULATE PRIN FONDUL PASTORAL EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

FINALIZAREA PROIECTELOR DERULATE PRIN FONDUL PASTORAL EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

 

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, luni, 29 mai 2017, s-au încheiat cele 26 proiecte social-filantropice derulate prin intermediului Fondului pastoral eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, proiecte ce au debutat în luna aprilie a.c., în preajma marii sărbători a Învierii Domnului.
   Valoarea totală a proiectelor a fost de 19.500 lei, de ele au beneficiat 612 de persoane din parohii sărace din toate cele cinci protoierii ale Eparhiei noastre, fiind finanţate: activităţi educaţionale – culturale ale copiilor din parohii, dar și social-filantropice, în cadrul cărora s-au oferit material didactic, îmbrăcăminte, încălţăminte şi alimente unor persoane aflate în dificultate, copii, adulți sau bătrâni.
   Precizăm că acest demers, inițiat de către Înaltpreasfinția Sa va continua cu cea de a doua etapă a acestui an, în perioada Sărbătorii Nașterii Domnului.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI