You are currently viewing HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a hirotesit întru duhovnic, vineri, 10 decembrie 2021, la Paraclisul eparhial Kretzulescu,trei tineri preoți recent hirotoniți. Aceștia sunt: Pr. Adrian Sebastian Sofian, de la Parohia Mogoșani, Protoieria Găești, Pr. Dumitru Popa, Parohia Dărmănești II, Protoieria Târgoviște Sud și Pr. Florin Valentin Ivașciuc, Parohia Cocani, Protoieria Titu.
În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a vorbit despre importanța duhovniciei, ca har special de la Dumnezeu pentru îndrumarea credincioșilor pe calea mântuirii. În același timp, duhovnicia este o deosebită responsabilitate pastoral-misionară, prin care preotul zidește valorile Evangheliei lui Hristos în comunitatea eclezială ce i-a fost încredințată, învățând, împăcând, sfințind, mijlocind și propovăduind.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI