You are currently viewing Hirotesii întru duhovnic în Arhiepiscopia Târgoviştei

Hirotesii întru duhovnic în Arhiepiscopia Târgoviştei

 

 

 

   Marţi, 6 octombrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în prezența unor Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, a săvârșit, la Paraclisul Eparhial, slujba de hirotesie întru duhovnic pentru cinci tineri preoți, nou hirotoniți pe seama unor parohii din Eparhia noastră, prilej cu care Înaltul Ierarh le-a oferit noilor duhovnici câte un Molitfelnic.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evidenţiat rolul misionar al duhovnicului la parohie şi principalele nevoi pastorale cu care preotul se confruntă în activitatea sa cotidiană, îndemnându-i pe tinerii preoţi la responsabilitate în slujirea eclezială, la dăruire faţă de credincioşii pe care-i păstoresc şi la fidelitate faţă de dreapta credinţă.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI