You are currently viewing HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TÂRGOVIȘTE

HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TÂRGOVIȘTE

    

   Joi, 1 decembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a hirotesit întru duhovnic, la Paraclisul Mitropolitan, pe Ierom. Chiril Aionei de la Schitul La Stejari, Ierom. Dosoftei Rotaru de la Mânăstirea Stelea din Târgoviște, Pr. Ionuț Valentin Preda de la Parohia Cornetu și Pr. Ion Lucian Andreescu de la Parohia Micloșani.

   Înaltpreasfinția Sa a evidențiat, în cuvântul său, necesitatea intensificării misiunii pastorale de la parohii și mânăstiri, precum și creșterea vieții duhovnicești, pentru aprofundarea valorilor evanghelice în societatea noastră și înnoirea chipului lumii noastre, astfel ca principiile creștine de viață să configureze cât mai profund chipul Mântuitorului Hristos în civilizația noastră.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI