You are currently viewing HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC LA PARACLISUL RESEDINȚEI DIN TÂRGOVIȘTE

HIROTESII ÎNTRU DUHOVNIC LA PARACLISUL RESEDINȚEI DIN TÂRGOVIȘTE

 

  

   Miercuri, 26 iulie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a hirotesit întru duhovnic, la Paraclisul Reședinței, trei preoți recent hirotoniți, ocazie cu care le-a dăruit câte un Liturghier. Aceștia sunt: Pr. Cristian Ionuț Guță de la Parohia Poroinica II, Protoieria Găești, Pr. Constantin Valentin Bugiulescu de la Parohia Voinești II, Protoieria Târgoviște Nord, și Pr. Marin Stancu de la Parohia Speriețeni, Protoieria Târgoviște Sud.

   Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit tinerilor preoți despre responsabilitățile slujirii pastorale și misionare în parohie, dar și despre necesitatea intensificării vieții spirituale și culturale a fiilor duhovnicești ce le-au fost încredințați spre păstorire.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI