You are currently viewing HIROTESII LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TARGOVISTE

HIROTESII LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TARGOVISTE

     

   Patru tineri preoţi, recent hirotoniți: Mihail Radu, de la Parohia Ciocănari, Protoieria Titu, Alin Marius Paraschiv, de la Parohia Meri, Protoieria Găești, Lungu Daniel, de la Parohia Pucheni, Protoieria Târgoviște Nord si Alexandru Gabriel Ichim, de la Parohia Brosteni, Protoieria Targoviste Sud, au fost hirotesiți întru duhovnic, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, marți, 3 martie 2020, în biserica Kretzulescu, Paraclis al Reședintei.
   În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a îndemnat pe tinerii preoți să intensifice activitatea pastoral-misionară, social-filantropică și educational-catehetică la parohiile lor, implicând comitetele de tineret parohial și profesorii de Religie de la școlile din localitățile respective.
   La final, Înaltpreasfinţia Sa le-a oferit tinerilor preoți câte un Aghiasmatar și o cruce de binecuvântare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI