You are currently viewing HOLOCAUSTUL VĂZUT PRIN OCHII TINEREI GENERAȚII-  ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

HOLOCAUSTUL VĂZUT PRIN OCHII TINEREI GENERAȚII- ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE

În perioada 8-11 octombrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, elevii din cadrul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, sub coordonarea profesorilor: Miloiu Luminița, Bucăloiu Ionela și Stancu Alexandru, au participat la activitățile proiectului educațional „Tragedia Holocaustului văzută prin ochii tinerei generații”.
Holocaustul a reprezentat o realitate sumbră a secolului al XX-lea, care nu a fost doar o tragedie a evreilor, ci a întregii Europe și dacă dorim ca acest episod tragic din istoria umanității să nu se mai repete niciodată trebuie să educăm tinerele generații astfel încât să alungăm orice extremism, cultivând solidaritatea, respectul pentru celălalt, dar și deschiderea pentru aprofundarea culturii păcii și a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.
Obiectivele activității au fost: cunoaşterea şi înţelegerea problematicii Holocaustului, a semnificaţiei acestuia prin încălcarea brutală şi violentă a drepturilor fundamentale ale oamenilor, şi, în principal, a dreptului fundamental la viaţă, formarea şi dezvoltarea la elevi a unui comportament tolerant, democratic. Printre activitățile organizate și care au avut un impact deosebit asupra elevilor participanți se numără organizarea unor mese rotunde pe teme precum: „De ce comemorăm Holocaustul?”, „Responsabilitate şi responsabili în cazul Holocaustului”, „Suferinţa copiilor în timpul Holocaustului”, „Holocaustul în România”, „Ce cred eu despre Holocaust?”, care au constituit, pentru generațiile tinere lecții ale trecutului pentru prezent. Fiecare lecţie a trecutului trebuie învăţată, astfel încât, pe viitor, să avem capacitatea de a nu mai repeta greşelile comise, de a nu mai perpetua violenţa, agresivitatea, conflictul, inechitatea în relaţiile dintre oameni.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI