You are currently viewing HRAM LA MĂNĂSTIREA PĂTROAIA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

HRAM LA MĂNĂSTIREA PĂTROAIA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, miercuri, 29 iunie 2016, la Mânăstirea Pătroaia, comuna Crângurile, jud. Dâmbovița, a fost serbat hramul bisericii sfântului așezământ. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele Protoiereu Adrian Constantin, alături de un sobor de preoți din localitățile învecinate, cu participarea a numeroși credincioși, precum și a artistei plastice Silvia Radu și a maestrului Gheorghe Zamfir.
      Amintim că această mânăstire de maici, cel de al doisprezecelea așezământ monahal din Arhiepiscopia Târgoviștei, ce susține viața duhovnicească din sud-vestul județului Dâmbovița, a fost ridicată la inițiativa Înaltpreasfinției sale, cu sprijinul sculptorului Vasile Gorduz și a soției sale, artista Silvia Radu, precum și cu susținerea deosebită a Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, slujba punerii pietrei de temelie fiind oficiată în anul 2008.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI