You are currently viewing HRAMUL BISERICII PAROHIEI BĂLENI SÂRBI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

HRAMUL BISERICII PAROHIEI BĂLENI SÂRBI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

          

 

   În prezența a numeroși credincioși, vineri, 6 decembrie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Băleni Sârbi, Protoieria Târgoviște Sud.

   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat pilda de filantropie, înțelepciune și intensă misiune a Sf. Ier.Nicolae, arătând importanța sa deosebită pentru întreaga creștinătate, dar și pentru fiecare dintre noi astăzi, fiindcă ne îndeamnă la aplecare către nevoile aproapelui nostru,mai cu seamă atunci când se află în necaz și suferință. Înaltul Ierarh a evidențiat importanța hramului parohiei pentru comunitatea locală, ca mijloc de aprofundare a solidaritate și comuniune.

   La eveniment, au luat parte edilul comunei, alături de membri ai Consiliului Local al Comunei Băleni.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI