You are currently viewing HRAMUL MÂNĂSTIRII COTA 1000, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

HRAMUL MÂNĂSTIRII COTA 1000, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

     

 

   Sâmbătă, 5 august 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mânăstirii Cota 1000-Moroieni, cu ocazia unuia din hramurile acestui sfânt locaș, Sf. Ioan Iacob Hozevitul.
Cu această ocazie, Înaltul Ierarh a hirotonit întru preot, pe seama Parohiei Potlogi II, Protoieria Titu, pe tânărul diacon Liviu Gabriel Crețescu, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște.
    În cuvântul său, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a vorbit despre necesitatea sfințeniei, ca scop al existenței umane, ce presupune transformare vieții omului după modelul dumnezeiesc, prin rodirea virtuților și exersarea necontenită a binelui, evocând personalitatea Sf. Ioan Iacob Hozevitul, ca model concret de viață întru Hristos. De asemenea, Înaltul Ierarh a vorbit și despre hram, ca sărbătoare a comunității și ca mijloc de manifestare a comuniunii și solidarității creștine.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI