You are currently viewing HRAMUL MÂNĂSTIRII NUCET, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – 2018

HRAMUL MÂNĂSTIRII NUCET, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – 2018

 

      Cu ocazia sărbătorii Izvorul Tămăduirii, vineri, 13 aprilie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, va săvârși Sfânta Liturghie, cu ocazia hramului, la biserica Mănăstirii Nucet. După aceea, se va merge în procesiune la locul cunoscut sub numele „Fântâna de leac„, unde va avea loc slujba aghiasmei, iar cei prezenți vor primi apă sfințită.

      Una din cele mai importante vetre monahale muntene, Mănăstirea Nucet este ctitoria boierului Gherghina Pârcălab şi a soţiei sale Neaga, în secolul al XIV-lea. Prin strădania Înaltpreasfinției Sale, mănăstirea a cunoscut un amplu proces de restaurare și consolidare, fiind sfințită în anul 2004, iar lucrările la clădirile anexe au fost încheiate în anul 2017.

      Invităm credincioșii să ia parte la această sărbătoare, începând cu ora 8.00.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI