You are currently viewing HRAMUL MÂNĂSTIRII NUCET DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – 2022

HRAMUL MÂNĂSTIRII NUCET DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – 2022

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, va săvârși vineri, 29 aprilie 2022, Sfânta Liturghie, la Mănăstirea Nucet, cu prilejul sărbătorii Izvorul Tămăduirii – hramul sfântului locaș.

După aceea, se va merge în procesiune la binecunoscutul loc Fântâna de leac, unde va fi săvârșită slujba Aghiasmei și credincioșii prezenți vor primi apă sfințită.

Reamintim că Mânăstirea Nucet este ctitoria boierului Gherghina Pârcălab şi a soţiei sale Neaga, datează din secolul al XIV-lea, iar, la inițiativa Mitropolitului Nifon, mănăstirea a cunoscut un amplu proces de restaurare și de consolidare, fiind sfințită în anul 2004, iar lucrările la clădirile anexe au fost încheiate în anul 2017.

Invităm credincioșii să ia parte la sfânta slujbă, începând cu ora 8.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI