You are currently viewing HRAMUL MÂNĂSTIRII PEȘTERA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

HRAMUL MÂNĂSTIRII PEȘTERA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

         

 

         

 

 

   Luni, 29 iunie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Peștera, Protoieria Pucioasa.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evocat personalitățile Sf. Ap. Petru și Pavel, cei doi corifei și mari misionari ai creștinătății, sărbătoriți de Biserica noastră în această zi. Ei sunt considerați stâlpi și temelie ai Bisericii nedespărțite, pentru că prin viața și activitatea lor au pus bazele primelor comunități ecleziale și sunt modele de autentică trăire spirituală pentru credincioșii din toate timpurile.
   Amintim că la Mânăstirea Peștera, la inițiativa Mitropolitului NIFON a ridicată o biserică nouă și un Centrul Cultural-Misionar pentru pelerinii ce poposesc aici în tot cursul anului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI