You are currently viewing I.P.S. MITROPOLIT NIFON A PRIMIT ALĂTURI DE PREAFERICITUL PATRIARH DANIEL PE SECRETARUL GENERAL AL CONSILIULUI MONDIAL AL BISERICILOR

I.P.S. MITROPOLIT NIFON A PRIMIT ALĂTURI DE PREAFERICITUL PATRIARH DANIEL PE SECRETARUL GENERAL AL CONSILIULUI MONDIAL AL BISERICILOR

 

 

   Miercuri, 17 iunie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a primit, alături de Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe Excelenţa Sa, domnul Rev. dr. Olav FYKSE TVEIT, secretarul general al Consiliului Mondial al Bisericilor (C.M.B.), la Reşedinţa patriarhală.
   Excelenţa Sa, Rev. dr. Olav FYKSE TVEIT a declarat că este onorat de întâlnirea cu Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL, în cadrul căreia au fost subliniate importanţa cooperării între Bisericile membre ale C.M.B. pentru o mărturie creştină comună în lumea de astăzi, precum şi contribuţia deosebită a Bisericii Ortodoxe Române la activităţile acestei instituţii creştine internaţionale.
   Rev. dr. Olav FYKSE TVEIT va participa la reuniunea plenară a Comisiei „Credinţă şi Constituţie” din cadrul CMB, găzduită de Patriarhia Română la Centrul social-pastoral “Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman, în perioada 17 – 24 iunie 2015.
Precizăm că domnul Rev. dr. Olav FYKSE TVEIT a vizitat Arhiepiscopia Târgoviştei şi istorica Cetate de Scaun munteană, în anul 2010, cu ocazia vizitei pe care a efectuat-o în România, la invitaţia Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul României, pentru a cunoaşte realităţile misionare şi pastorale ale Ortodoxiei româneşi.
   Consiliul Mondial al Bisericilor a fost fondat în anul 1948. Această organizaţie intercreștină internaţională cuprinde peste 345 de Biserici membre, prezente în 110 ţări şi teritorii din lume, reprezentând peste 590 milioane de creştini ortodocşi, anglicani, luterani, baptişti, metodişti şi reformaţi. Consiliul Mondial al Bisericilor promovează atât dialogul intercreştin, pentru realizarea unităţii vizibile a creştinilor, cât şi mărturia comună, în misiunea de evanghelizare în întreaga lume. De asemenea, Bisericile membre sunt angajate în slujirea semenilor aflaţi în suferinţe şi dificultăţi materiale, prin promovarea dreptăţii şi păcii sociale, precum şi apărarea integrităţii creaţiei lui Dumnezeu.
   Biserica Ortodoxă Română a devenit membră a C.M.B., începând cu anul 1961, participând până în prezent la toate Adunările Generale ale Consiliului, în diferitele comisii şi comitete de lucru, pe temele specifice ale dialogului intercreştin, precum şi în contextul mai larg al implicării creştinilor în rezolvarea problemelor actuale şi în contextul provocărilor lumii contemporane, precum: dreptatea şi pacea socială, dialogul cu alte religii, protejarea mediului înconjurător, apărarea demnităţii şi valorii fiecărei persoane umane, etc.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI