You are currently viewing I.P.S. NIFON ÎN VIZITĂ PASTORALĂ ÎN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

I.P.S. NIFON ÎN VIZITĂ PASTORALĂ ÎN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

                

                  

   Joi, 19 septembrie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, Pr. Ionuț Ghibanu, consilieri și protopopi, a vizitat parohiile: Sf. Nifon, Sf. Voievod Neagoe Basarab, Sf. Mc. Gheorghe, precum și Mânăstirea Stelea.
   În cadrul vizitei, au fost discutate probleme pastoral-misionare și administrativ-gospodărești curente ale parohiilor și ale mânăstirii, Înaltpreasfinția Sa oferind îndrumări cu privire la noile construcții de la parohiile Sf. Nifon și Sf. Voievod Neagoe Basarab, dar și cu privire la restaurarea picturii de la biserica Parohiei Sf. Mc. Gheorghe.
   Mitropolitul Nifon a binecuvântat și încurajat eforturile clericilor de la parohiile vizitate cu privire la continuarea lucrărilor ce le au în responsabilitate, asigurându-i de sprijinul Centrului Eparhial în derularea și finalizarea lor.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI