You are currently viewing I.P.S. PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI PRIM MINISTRU SORIN GRIDEANU LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ DIN TÂRGOVIȘTE

I.P.S. PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI PRIM MINISTRU SORIN GRIDEANU LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ DIN TÂRGOVIȘTE

  

   Vineri, 31 martie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a primit, la Reședința eparhială din Târgoviște, pe domnul Sorin GRINDEANU, Primul Ministru al Guvernului României, aflat în prima sa vizită de lucru în județul Dâmbovița.
   Domnul Prim Ministru a fost insoțit de: domnul Gabriel Beniamin LEȘ, Ministrul Apărării Naționale, domnul Mihai TUDOSE, Ministrul Economiei Naționale, domnul Nicoale NASTA, Secretar de Stat în Ministerul Apărării, domnul Conf. Univ. Dr. Adrian ȚUȚUIANU, senator în Parlamentul României, domnul jr. Antonel JÎJÎIE, Prefectul județului Dâmbovița, domnul Alexandru OPREA, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, şi domnul jr. Cristian STAN, Primarul Municipiului Târgoviște.
   În cadrul discuțiilor, au fost abordate subiecte legate de colaborarea dintre Biserică și Stat în ceea ce privește promovarea valorilor și a identității naționale, educația tinerei generații, predarea Religiei în învățământul public, sprijinirea unor proiecte ecleziale, social-filantropice, culturale și de patrimoniu, dar și contribuția pe care Biserica noastră o are, în general, la bunul mers al societății noastre românești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI