You are currently viewing I.P.S. PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI PRIM MINISTRU SORIN GRINDEANU LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ DIN TÂRGOVIȘTE

I.P.S. PĂRINTE MITROPOLIT NIFON A PRIMIT VIZITA DOMNULUI PRIM MINISTRU SORIN GRINDEANU LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ DIN TÂRGOVIȘTE

   

   Vineri, 31 martie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon a primit, la Reşedinţa eparhială din Târgovişte, pe domnul Sorin Grindeanu, primul ministru al Guvernului României, aflat în prima sa vizită de lucru în judeţul Dâmboviţa. Domnul prim ministru a fost însoţit de: domnul Gabriel Beniamin Leş, ministrul Apărării Naţionale, domnul Mihai Tudose, ministrul Economiei Naţionale, domnul Nicoale Nasta, secretar de stat în Ministerul Apărării, domnul conf.univ.dr. Adrian Ţuţuianu, senator în Parlamentul României, domnul jr. Antonel Jîjîie, prefectul judeţului Dâmboviţa, domnul Alexandru Oprea, preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, şi domnul jr. Cristian Stan, Primarul Municipiului Târgovişte.

    În cadrul discuţiilor, au fost abordate subiecte legate de colaborarea dintre Biserică şi Stat în ceea ce prive şte promovarea valorilor şi a identităţii naţionale, educaţia tinerei generaţii, predarea Religiei în învăţământul public, sprijinirea unor proiecte ecleziale, social filantropice, culturale şi de patrimoniu, dar şi contribuţia pe care Biserica noastră o are, în general, la bunul mers al societăţii noastre româneşti.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI