You are currently viewing ICOANE OFERITE DE PAROHIA SFINȚII ARHANGHELI DIN TÂRGOVIȘTE ȘCOLII GIMNAZIALE PAUL BĂNICĂ

ICOANE OFERITE DE PAROHIA SFINȚII ARHANGHELI DIN TÂRGOVIȘTE ȘCOLII GIMNAZIALE PAUL BĂNICĂ

 

În cadrul colaborării dintre Biserică și Școală, elevii Școlii gimnaziale Paul Bănică din Municipiul Târgoviște au primit, miercuri, 13 aprilie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, 500 de iconițe din partea Parohiei Sfinții Arhangheli.

Pr. paroh Iulian Petrescu a oferit, în numele parohiei, doamnei Prof. Anca Maria Milea, directoarea școlii, câte o icoană pentru fiecare din cele 25 de săli ale instituției. La această activitate, au luat parte doamnele: Maria Ceauș, Florentina Mănoiu și Ana Maria Dobre, profesoare de Religie, cu care Parohia Sfinții Arhangheli colaborează, de-a lungul anului școlar, la numeroase activități.

 

 

          BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI