You are currently viewing IMPLICARE SOCIALĂ A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

IMPLICARE SOCIALĂ A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

 

   Miercuri, 27 februarie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, pentru a veni în întâmpinarea nevoilor spirituale ale pacienților internați în secțiile pediatrie și oncologie ale Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște, Arhiepiscopia Târgoviștei prin intermediul Sectorului Social Filantropic, a organizat câte un spațiu cu icoane, cărți și reviste religioase, pentru a fi consultate gratuit. Acest demers are în vederea sprijinirea celor internați în aceste secții, care, reamintim, beneficiază și de sprijinul de specialitate a unui preot destinat exclusiv acestei instituții medicale.
   În aceiași zi, mai multe parohii din Protoieria Pucioasa au oferit rechizite și produse igenico – sanitare Apartamentului Social protejat Sf. Ier. Nicolae din cadrul Centrului Social Creștin, toate aceste daruri fiind utile pentru îngrijirea tinerilor aflați în grija acestei instituții.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI