You are currently viewing ÎN APROPIEREA ÎNVIERII DOMNULUI – ACTIVITĂȚI SOCIAL-FILANTROPICE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ÎN APROPIEREA ÎNVIERII DOMNULUI – ACTIVITĂȚI SOCIAL-FILANTROPICE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

 

   În apropierea sărbătorii Învierii Domnului, în semn de solidaritate și ca mărturie a filantropiei creștine, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, împreună cu parohiile din Municipiul Moreni, a oferit familiei unui tânăr din localitate, suferind de o boală gravă, suma de 3.000 lei, necesară pentru tratamentul afecțiunii de care suferă.
   Activitatea social-filantropică a continuat în Eparhia noastră, cu sprijinirea Căminului de bătrâni de la Pucioasa, cu produse alimentare și igienico-sanitare, de către parohiile: Dealu Mare, Doicești, Iedera și Măgura din Protoieria Pucioasa, ca parte a obișnuitei acțiuni săptămânale de sprijinire a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, inițiată de către Înaltpreasfinția Sa.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI