You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A AVUT LOC DESCHIDEREA SPRE SLUJIRE A BISERICII PAROHIALE DIN VIIȘOARA

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A AVUT LOC DESCHIDEREA SPRE SLUJIRE A BISERICII PAROHIALE DIN VIIȘOARA

          

          

 

   Numeroși credincioși au participat, sâmbătă, 1 septembrie 2018, la slujba de binecuvântare pentru deschiderea spre slujire a bisericii cu hramul Duminica Tuturor Sfinților, din Satul Viișoara, Comuna Ulmi, Judeţul Dâmboviţa, săvârșită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, împreună cu Părintele Vicar Eparhial, Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial și un sobor de preoţi şi diaconi.

   La eveniment au luat parte oficialități județene și locale, care au sprijinit efortul de ctitorire al bisericii parohiale de la Viișoara.

   În cuvântul său de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a evidențiat importantul rol identitar, spiritual și național, pe care biserica îl are în cadrul comunității parohiale, apreciind bunăvoința, osârdia și generozitatea fiilor satului Viișoara în derularea acestui proiect eclezial edilitar. Înaltul Ierarh a apreciat că această biserică parohială este un Dar pentru Centenar al Ortodoxiei străbune și un omagiu adus tuturor celor ce au contribuit la realizarea Marii Uniri, mai cu seamă la apărarea și aprofundarea credinței noastre străbune.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI