You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A AVUT LOC SESIUNEA DE TOAMNĂ A EXAMENULUI DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ -2022

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A AVUT LOC SESIUNEA DE TOAMNĂ A EXAMENULUI DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ -2022

Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, a avut loc, marți, 4 octombrie 2022, sesiunea de toamnă a Examenului de Capacitate preoțească.

Au participat 8 absolvenți ai cursurilor de licență și de masterat ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, fii duhovniceşti ai Eparhiei noastre, care îndeplinesc condițiile canonice în eventualitatea hirotoniei.

Comisia a evaluat, conform prevederilor bisericești în vigoare, în scris, cunoștințele de Teologie Dogmatică Ortodoxă, Misiologie și Morală, iar oral, cele de Tipic bisericesc, Liturgică, Muzică bisericească, Omiletică și Catehetică, precum şi cele de Drept și Administrație bisericească.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI