You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI A FOST INAUGURATĂ EXPOZIŢIA DE ICOANE ŞI PICTURĂ SACRĂ, INTITULATĂ FERESTRE CĂTRE SUFLET

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI A FOST INAUGURATĂ EXPOZIŢIA DE ICOANE ŞI PICTURĂ SACRĂ, INTITULATĂ FERESTRE CĂTRE SUFLET

 

             

 

Duminică, 6 decembrie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, la Centrul Rezidenţial de Îngrijire şi Asistenţă Căminul Villa Orchidea din Com. Răzvad, Sat Valea Voievozilor, a avut loc inaugurarea expoziţiei de icoane şi pictură sacră, intitulată Ferestre către suflet, organizată de către Asociaţia Benessere din Com. Răzvad, Sat Valea Voievozilor în colaborare cu Arhiepiscopia Târgoviştei prin intermediul Centrului Social-Creştin.
   Din partea Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei au participat Pc. Pr. Ionuţ Ileana, Consilier Social – Filantropic şi Misionar, şi Pc. Adrian Rada, Directorul Centrului Social Creştin al Eparhei noastre.
   Exponantelor create de doamna profesor Elena Băniceru şi doamna Iuliana Vulpoi, dar şi de alţi expozanţi, se alătură icoane pe sticlă, ornamente sau felicitări de Crăciun care au fost realizate de copii în cadrul atelierelor de arte de la Centrul Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei, la activităţile Comitetului de tineret al Parohiei Valea Voievozilor, precum şi lucrări ale elevilor Colegiului Naţional “Constantin Cantacuzino” din Târgovişte.
   La manifestare au participat copiii ocrotiţi din cadrul Apartamentului Social de tip familial Sf. Ier. Nicolae, alături de copii din Parohia Valea Voievozilor. Expoziţia va rămâne deschisă până pe data de 2 februarie 2016.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI