You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A FOST SĂRBĂTORITĂ ZIUA INSPECTORATULUI PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A FOST SĂRBĂTORITĂ ZIUA INSPECTORATULUI PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

          

 

   Duminică, 13 septembrie 2015, după săvârșirea Sfintei Liturghii, la Catedrala din Târgoviște, Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, a deschis, în istorica Cetate de Scaun munteană, ceremoniile legate de sărbătoarea Zilei Inspectoratului pentru Situaţii de Urgență. Acestea s-au desfășurat în fața monumentului eroilor din Piața Tricolorului, fiind inaugurate de slujba de pomenire în memoria eroilor pompieri care și-au jertfit viața pentru neam, Biserică și țară.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a felicitat pe toți reprezentanții acestei instituții, cu ocazia comemorării celor 167 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii, când pompierii au înfruntat cu hotărât curaj trupele otomane, acesta fiind evenimentul fondator al acestei arme, care mărturiseşte, peste secole, despre eroismul şi spiritul de sacrificiu al ostenitorilor ei, căci, apoi, de fiecare dată, aceştia şi-au dovedit patriotismul, spiritul civic şi ataşamentul faţă de valorile noastre naţionale. Inspectoratele pentru Situații de Urgență reprezintă, alături de Biserica noastră străbună şi de alte instituţii ale statului, adevărate repere naţionale de stabilitate, încredere şi speranţă pentru concetăţenii noştri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI