You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – ACȚIUNE SOCIAL-FILANTROPICĂ LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – ACȚIUNE SOCIAL-FILANTROPICĂ LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

    

   Joi, 10 noiembrie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON,  a avut loc, la Penitenciarul Găești, în apropierea hramului capelei acestei instituții, Sf. Ioan Gură de Aur, o acțiune filantropică ce a însemnat acordarea unor pachete de alimente pentru 100 deținuți care nu au primit nici-un ajutor de la familiile lor până acum.

   Gestul caritabil a fost posibil datorită implicării parohiilor: Greci II, Ionești, Petrești și Șelaru, dar și a Preotului Marian Oană de la capela penitenciarului.

   Aceasta este prima acțiune socială organizată de noul protopop al Protoieriei Găești, Pr. Marius Traian Stan, și face parte din proiectul eparhial, inițiat de către Înaltpreasfinția Sa, de sprijinire săptămânală a unor instituții sociale din județul Dâmbovița.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI