You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVISTEI AU ÎNCEPUT CONFERINŢELE PASTORAL-MISIONARE

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVISTEI AU ÎNCEPUT CONFERINŢELE PASTORAL-MISIONARE

   

   În Arhiepiscopia Târgoviştei, au debutat, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Centrul Internaţional de Conferinţe al Universităţii Valahia din Târgovişte, miercuri, 3 iulie 2019, conferinţele pastoral-misionare din primul semestru al acestui an, cu tema Anul omagial al satului românesc, al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari, pentru preoţii din protoieriile Târgovişte Nord şi Titu.

   Referenţi au fost: Pr. Alin Marian Pleșa, de la Parohia Gura Ocniței, Protoieria Târgoviște Nord, Pr. Ioan Ciobanu, de la Parohia Colacu, Protoieria Titu, și Pr. Ștefan Vlada, de la Parohia Ghergani, Protoieria Titu.

   Înaltpreasfinţia Sa a evocat, în deschiderea evenimentului, importanța satului românesc pentru misiunea-pastorală a Bisericii noastre, reliefând valorile tradiționale românești și creștine ce stau la baza vieții rurale, dintre care credința este fundamentală.

   Înaltul Ierarh a fost însoţit de Pc. Pr. dr. Ionuţ Ghibanu, Vicar eparhial, Pc. Pr. Cons. Victor Drăghicescu, Pc. Pr. Alin Ștefan, Secretar Eparhial, şi Pc. Pr. Insp. Gabriel Oproiu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI