You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CONTINUĂ CAMPANIA DE DONARE DE SÂNGE PENTRU VICTIMELE TRAGEDIEI DE LA CREVEDIA

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CONTINUĂ CAMPANIA DE DONARE DE SÂNGE PENTRU VICTIMELE TRAGEDIEI DE LA CREVEDIA

Arhiepiscopia Târgoviștei continuă să fie alături de victimele de la Crevedia, astfel că, miercuri 30 august 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, a continuat campania de donare de sânge, la care au participat 83 de persoane, clerici și credincioși, din protoieriile Eparhiei noastre.

Până acum, 161 de persoane au donat aproape 65 l de sânge, iar acest demers va continua și în zilele următoare.

Reamintim că Arhiepiscopia Târgoviștei se va ocupa de înmormântarea celor trecuți la cele veșnice și va dona câte 5.000 de lei familiilor celor decedați, oferă consiliere duhovnicească membrilor familiilor celor decedați și va fi alături de familiile care și-au pierdut casele, sprijinindu-le în reconstrucția sau reparația lor.

De asemenea, marți, 29 august 2023, preoții Parohiei Crevedia, împreună cu un grup de credincioși au mers la Căminul cultural din Crevedia, acolo unde se află cei ale căror case au fost afectate de tragedie, și au oferit apă, mâncare și obiecte de curățenie în valoare de peste 2.500 lei, ceea ce vor face în continuare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI