You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ 2019

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ 2019

 

   Sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, marți, 8  octombrie 2019, la sediul Centrului Eparhial din Târgoviște, a avut loc Examenul de capacitate preoţească, sesiunea de toamnă, la care s-au prezentat 7 de licenţiaţi şi masteranzi ai Facultății de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universității Valahia, fiind precedat de evaluarea psihologică a candidaților.
   Acest examen a constat din evaluarea, în scris, a cunoștințelor de dogmatică ortodoxă, misiune și probleme de morală, şi din evaluarea orală a cunoștințelor de tipic și liturgică, muzică, omiletică, catehetică, precum şi cele de drept și administrație bisericească, în conformitate cu hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
   Din comisei au făcut parte: Pr. dr. Ionuț Ghibanu, Vicar eparhial, Pr. prof. univ. dr. Marian Vîlciu, Decanul Facultății de Teologie și Științele Educației, Pr. prof. univ. dr. Ștefan Florea, precum și părinți consilieri de la Centrul nostru eparhial.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI