You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI S-A DERULAT O NOUĂ ETAPĂ A CAMPANIEI „DONEAZĂ SÂNGE, SALVEAZĂ O VIAȚĂ!”

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI S-A DERULAT O NOUĂ ETAPĂ A CAMPANIEI „DONEAZĂ SÂNGE, SALVEAZĂ O VIAȚĂ!”

În perioada 15-22 mai 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, s-a desfăşurat în Arhiepiscopia Târgoviștei o nouă etapă a campaniei „Donează sânge, salvează o viață!”
Cu acest prilej, au fost colectați 102 litri de sânge, de la 225 clerici şi credincioşi, din cadrul protoieriilor Târgoviște Nord și Târgoviște Sud, precum și de la elevi și de la profesori ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia și ai Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște
În Eparhia noastră sunt organizate periodic astfel de acțiuni ce au în vedere sprijinirea actului medical și salvarea vieții celor aflați în dificultate.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI