You are currently viewing În Arhiepiscopia Târgoviştei s-a desfăşurat faza eparhială a concursului Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu

În Arhiepiscopia Târgoviştei s-a desfăşurat faza eparhială a concursului Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu

             

 

   Marţi, 28 aprilie 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, s-a desfăşurat, în sala de festivităţi a Seminarului Teologic “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgovişte, etapa eparhială a concursului „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”, ce vizează mini proiecte cu caracter misionar-filantropic, iniţiat de Patriarhia Română şi care se adresează copiilor, elevilor, preoţilor şi profesorilor implicaţi în Proiectul „Hristos împărtăşit copiilor”, având ca scop educarea tinerilor în spiritul ajutorării. La concurs au participat 15 echipe din întreaga Eparhie, respectiv cele calificate după desfăşurarea fazei pe protoierii.
   Comisia de jurizare a acordat următoarele premii: Premiul I, Parohiei Gheboaia, Protoieria Târgovişte Sud; Premiul II, Parohiei Băleni Sârbi, Protoieria Târgovişte Sud, şi Premiul III, Parohiei Glodeni, Protoieria Pucioasa. Toate cele 15 echipe calificate la faza eparhială au fost premiate cu cărţi, acordate în dar de către Înaltpreasfinţia Sa.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI