You are currently viewing ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI SE DESFĂŞOARĂ CAMPANIA INTITULATĂ “NICIO ŞCOALĂ FĂRĂ ICOANE, NICIO BIBLIOTECĂ ŞCOLARĂ FĂRĂ BIBLIE”

ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI SE DESFĂŞOARĂ CAMPANIA INTITULATĂ “NICIO ŞCOALĂ FĂRĂ ICOANE, NICIO BIBLIOTECĂ ŞCOLARĂ FĂRĂ BIBLIE”

 

          

 

      

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, în judeţul Dâmboviţa, se desfăşoară, în această perioadă, campania, intitulată “Nicio şcoală fără icoane, nicio bibliotecă şcolară fără Biblie”, ce are în vedere dotarea fiecărei biblioteci şcolare cu Sfânta Scriptură şi cărţi religioase, dar şi cu câte o icoană pentru fiecare sală de curs, pentru ca tânăra generaţie să poată aprofunda identitatea noastră creştină românească, prin intermediul valorilor evanghelice.
   Această amplă acţiune pastoral-misionară are loc prin implicarea preoţilor de la parohiie, făcând parte din manifestările ce au loc în Eparhia noastră cu ocazia „Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox” în Patriarhia Română.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI