You are currently viewing ÎN CADRUL PARTENERIATULUI BISERICĂ-ȘCOALĂ – ACTIVITATE INTERDISCIPLNARĂ DEDICATĂ POETULUI MIHAI EMINESCU ÎN LOCALITATEA VIȘINA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ÎN CADRUL PARTENERIATULUI BISERICĂ-ȘCOALĂ – ACTIVITATE INTERDISCIPLNARĂ DEDICATĂ POETULUI MIHAI EMINESCU ÎN LOCALITATEA VIȘINA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

               

 

   Luni, 16 ianuarie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în cadrul Liceului Teoretic Mihai Viteazul din localitatea Vișina, a avut loc o activitate interdisciplinară, intitulată „Omagiu adus Luceafărului poeziei românești„, dedicată Zilei Culturii Naționale. La eveniment, au participat: Pr. Cătălin Ciobanu de la Parohia Vișina II, Pr. Ioan Matei și Pr. Marian Nicolae de la Parohia Vișina I, Pr. Ion Ungureanu de la Parohia Broșteni și doamna Maria Roșu, profesor de Religie. În cadrul manifestării, Pr. Cătălin Ciobanu a prezentat referatul, cu titlul: „Poezii de inspirație religioasă în lirica Luceafărului„. Elevii participanți au recitat poezii din opera eminesciană și au dezbătut idei legate de tema evenimentului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPICOPIEI TÂRGOVIȘTEI