You are currently viewing ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ –ACȚIUNE FILANTROPICĂ LA PAROHIA SF. NICOLAE SIMULEASA DIN TÂRGOVIȘTE

ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ –ACȚIUNE FILANTROPICĂ LA PAROHIA SF. NICOLAE SIMULEASA DIN TÂRGOVIȘTE

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în cadrul parteneriatului dintre Biserică și Școală, Parohia Sf. Nicolae Simuleasa, în colaborare cu elevi, voluntari, de la Colegiul Economic Ion Ghica din Târgoviște, coordonați de către doamna profesor Gabriela Mușoiu și doamna Vasilica Movileanu, profesor de Religie, au desfășurat o acțiune social-filantropică la Școala Mihai Viteazul din Târgoviște.
   Aceasta a constat din oferirea de rechizite școlare pentru 80 de copii cu posibilități materiale reduse, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a, ele fiind achiziționate prin intermediul donației strânse de către voluntari, de la colegii lor, din cadrul colegiului mai-sus menționat, ca semn de solidaritate și de ajutorare concretă a colegilor lor mai mici, precum și ca mărturie a dorinței de a promova valorile evanghelice în comunitatea noastră locală.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI