You are currently viewing ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ-ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIILE CIURARI ȘI LUCIENI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ÎN CADRUL PARTENERIATULUI DINTRE BISERICĂ ȘI ȘCOALĂ-ACTIVITATE EDUCAȚIONALĂ LA PAROHIILE CIURARI ȘI LUCIENI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

  

   În cadrul parteneriatului dintre Biserică și Școală, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, parohiile Ciurari și Lucieni au desfășurat, luni, 3 aprilie 2017, activitatea educațional-creștină, cu titlu Consilierea copiilor pe teme de comunicare, relationare și formare a unui comportament de bun creştin. Aceasta a implicat elevi din clasele V-VIII, aflați în plasament familial, de la Scoala Gimnazială Lucieni și a fost alcătuită din exercițiul de relaționare cu titlul ,,Harta inimii mele” și vizionarea unui filmului intitulat ,,Ce este cu adevărat important în viaţă„. Preoții de la parohiile mai sus menționate, Florin Rizea și Marian Paraschiv, au oferit îndrumare spirituală copiilor, având cu ei un dialog pe teme catehetice, după care le-au oferit cărți de rugăciune și icoane.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI